Drenaż limfatyczny

Najbardziej popularna metoda ręcznego drenażu chłonnego znana i stosowana na całym świecie w leczeniu obrzęków. Została opracowana przez dr Emila Vodder, masażysty pochodzącego z Danii w 1930 roku.

MLD jest techniką opracowującą skórę. Polega na wykonywaniu przez terapeutę powolnych, delikatnych, głaszczących ruchów rotacyjnych. Ucisk na tkankę powinien mieścić się pomiędzy 20, a 40 mmHg. W pierwszej kolejności opracowywane są proksymalne części ciała, z biegiem czasu zabiegu opracowywane są bardziej dystalne elementy kończyn.

 

Metoda Voddera MLD

Ważne jest, aby ucisk na terapeuty nie był zbyt mocny. Mogłoby to spowodować skurcz limfy, co w konsekwencji prowadziło by do zwiększenia ilości zatorów, za czym idzie utrudnienie przepływu limfy.

Stymulowanie naczyń limfatycznych pozwala usunąć toksyny i zanieczyszczania, oraz produkty uboczne przemiany materii, dając właściwym komórką środowisko, w którym mogą się rozwijać.

Manualny drenaż limfatyczny – efekty:

Zwiększenie produkcji limfy
Ukierunkowuje limfę do odpływu przez fizjologiczne wzorce przepływu
Zwiększenie powrotu żylnego
Kojący i przeciwbólowy
Manualny drenaż limfatyczny – wskazania:
Obrzęk limfatyczny
Zgromadzenie się w systemach śródmiąższowych płynu limfatycznego
Oparzenia
Zapalenie zatok
Schorzenia skórne
Manualny drenaż limfatyczny – terapia wspomagająca

W połączeniu z innymi terapiami, takimi jak ćwiczenia, kompresja i dieta, manualny drenaż limfatyczny jest najczęściej stosowany się do leczenia obrzęku limfatycznego.